Brda, zwana także Królową Borowiackich Rzek, to wymarzony spływ kajakowy dla osób rozpoczynających swoją przygodę z kajakarstwem. Spływ Brdą oferuje wszystko, co najlepsze: jest stosunkowo łatwy do przepłynięcia, świetnie oznakowany szlak, posiada rozwiniętą infrastrukturę w postaci bazy noclegowej i biwaków. Ale najważniejsze jest zupełnie co innego - to, że spływ kajakowy Brdą jest niesłychanie urokliwy. Spływ Brdą, to nie tylko doznania związane z samą rzeką – Brda zaniesie Was na piękne, duże jeziora i poprowadzi przez nieprzebrane lasy. Nowicjuszowi Brda pozwoli zakochać się w kajakach bez pamięci i zmusi by powrócił na nią kiedyś - gdy będzie już starym kajakowym wyjadaczem.
POŁOŻENIE:
Brda jest lewym dopływem Wisły. Większa część jej trasy znajduje się w otulinie Parku Narodowego "Bory Tucholskie" oraz na terenie Zaborskiego i Tucholskiego Parku Krajobrazowego. Dorzecze Brdy to ponad czterdzieści dopływów oraz liczne jeziora. Rzeka ta ma swój początek w Jeziorze Smołowym, a górny odcinek kończy swój bieg wpadając do jeziora Szczytno. Środkowy odcinek Brdy przecina rynnowe jeziora Równiny Charzykowskiej; dalej rzeka biegnie przez Bory Tucholskie, by na koniec dotrzeć do Bydgoszczy i wpaść do Wisły powyżej Fordonu.
TRUDNOŚĆ SZLAKU I WARUNKI BIWAKOWANIA:
Szlak Brdy uważany jest za łatwy. Na trasie napotkamy niewiele przeszkód, dlatego też rzeka ta (a w szczególności jej część środkowa), wprost idealnie nadaje się na spływ rodzinny, lub pierwsze doświadczenia z kajakiem.Brda jest obecnie bardzo dobrze przygotowana na przyjmowanie kajakarzy. Rozbudowana infrastruktura turystyczna w postaci ośrodków wypoczynkowych, przystani wodnych i prywatnych pól biwakowych sprawia, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Wyjątkiem jest jedynie górny odcinek Brdy, do jeziora Szczytno - tutaj niezbędny będzie już własny namiot.
OPIS SZLAKU:
Brda to rzeka różnorodna, na której nie sposób się nudzić. Kręta, otulona pięknymi lasami, leniwie meandruje wśród łąk i borów, by za chwilę zamienić się w wartki potok otoczony wysokimi, urwistymi brzegami. Są to powody, dla których Brda stała się rzeką bardzo popularną, niemniej jednak, jest tu wciąż wiele miejsc, które zachwycą Was ciszą i tajemniczością.Szlak Brdy można podzielić na trzy etapy. Pierwszy to tzw. odcinek górny - od źródeł do jeziora Szczytno. Jest to etap dla osób lubiących przenoski, przeszkody, dość wąskie koryto i ożywczy szybki nurt. Tutaj napotkamy też dwie stałe przeszkody: jaz zastawkowy i młyn w Starej Brdzie. Przy odrobinie szczęścia można przyuważyć schodzące do brzegów rzeki jelenie, sarny, czy dziki. Przed ujściem do jeziora Szczytno, w liczącym prawie 300 lat bukowym lesie, stanowiącym rezerwat przyrody, znajduje się kilkaset gniazd kormoranów i czapli.
Środkowy odcinek Brdy - od jeziora Szczytno do Zapory w Mylofie, to już zupełnie inna rzeka. Jest to etap najbardziej uczęszczany i momentami może być tłoczno. Rzeka płynie tu szeroko i zazwyczaj spokojnie, dlatego jest to idealny odcinek na spływy rodzinne. Niezaprzeczalną atrakcją tego etapu są malownicze jeziora: Szczytno, Charzykowskie, Długie oraz Łąckie.
Dolny odcinek Brdy - od Mylofu, charakteryzuje się większym spadkiem rzeki - nurt jest tutaj bystry, ale wciąż należy do łatwych z małą dawką adrenaliny. Na tym odcinku, poniżej miejscowości Rytel, rozpoczynają się przepiękne lasy sosnowe, a w okolicy Tucholi trafimy na urokliwy przełom z licznymi bystrzami. Przełom ten zwany jest Piekiełkiem (rezerwat przyrody), a jego zwieńczeniem jest największe i bezsprzecznie najpiękniejsze na całym szlaku, jezioro Koronowskie, otoczone z każdej strony lasem. Zalew Koronowski to dużo "wody stojącej" ale warto je pokonać aby dopłynąć do Bydgoszczy i zakończyć swoją przygodę z Brdą na Wiśle. Przepłynięcie przez Bydgoską Wenecję będzie na pewno dodatkową atrakcją.
Na Brdzie można zaplanować zarówno udany weekend, jak i nawet trzytygodniową wyprawę z eksploracją bocznych dopływów.
Spływ Brdą to kajakowe „must go!” – nie możecie zignorować tej rzeki, bo każdy, kto na niej był, myśli o tym, aby powrócić.
NAJWAŻNIEJSZE ATRAKCJE:
- Równina Charzykowska
- Bory Tucholskie
- Rezerwat "Przytoń"
- Rezerwat "Osiedle Kormoranów" (39km spływu)
- Zapora wodna w Mylofie
- Ścieżka dydaktyczna "Jelenia Wyspa"
- Wielki Kanał Brdy
- Park dendrologiczny
SUGEROWANA TRASA:
- Świeszyno - Nowa Brda : 25 km
- Nowa Brda - Przechlewo OSIR : 26 km
- Przechlewo OSIR -Małe Swornegacie : 25 km
- Małe Swornegacie -Mylof : 26 km
- Mylof - Woziwoda : 25 km
- Woziwoda - Świt : 24 km
- Świt - Sokole Kuźnica : 20 km
- Sokole Kuźnica - Samociążek : 23km
- Samociążek - Janowo : 15 km
- Janowo - Bydgoszcz (Fordon) : 24 km