Logowanie

lub

Rejestracja

wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych
na zasadach określonych w regulaminie

wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na zasadach określonych w regulaminie

wyrażam zgodę
nie wyrażam zgody

Trasa i termin spływu

jednodniowe
weekendowe
wielodniowe
zorganizowane

Dane kontaktowe

Podaj ilość kajaków

Podsumowanie

0 dni

0 km

0 uczestników

100% satysfakcji

wyślij zgłoszenie

Radunia - kwintesencja Szwajcarii Kaszubskiej

  • Trudność szlaku: łatwy
  • Rzeka: Radunia
  • Start: Stężyca
  • Zakończenie: Gdańsk
  • Długość: 97 km
  • Czas spływu: 6 dni
  • Ilość przenosek stałych: 12
  • Preferowany sprzęt: jedynki, dwójki, kanadyjki
Spływ Radunią dostarcza niezapomnianych wrażej za sprawą piękna krajobrazu. Odkryjecie najurokliwsze zakątki Pojezierza Kaszubskiego – wysokie wzgórza, głębokie jary i czyste jeziora. Kaszubi mówią o tej rzece, że jest bijącym sercem pojezierza. Sprawdźcie to sami.

Ta niesforna i pracowita rzeka to prawdziwy raj dla ludzi szukających na wodzie odpoczynku, przygody oraz sportowych wrażeń. Jej zmienność sprawia, że na różnych odcinkach tego atrakcyjnego szlaku będą się dobrze czuły osoby o różnym stopniu zaawansowania kajakowego. Jest to idealny spływ kajakowy pod wyjazdy integracyjne. Cały szlak Raduni dzieli się na trzy części o diametralnie różnym charakterze.

Pierwsza część to zespół jezior połączonych krótkimi przepływami, które wspólnie z kilkoma innymi akwenami tworzą tzw. Kółko Raduńskie z lotu ptaka przypominające kształtem naszyjnik. Radunia stanowi oś tego obszaru, tworząc z jeziorami i małymi strumieniami przepiękny ciąg usytuowany w systemie rynien polodowcowych. Jest to ponad 25 zbiorników wodnych różnej wielkości, w całości położonych na obszarze Kaszubskiego Parku Krajobrazowego, z których niemal wszystkie nadają się do uprawiania sportów wodnych i pływania.

Drugą część stanowi przełomowy odcinek rzeki – Radunia wypływając z jeziora Ostrzyckiego staje się już samodzielną rzeką. Najpierw w głębokiej, ładnej dolinie Radunia tworzy liczne zakola, aby dalej, poniżej Wyczechowa, na północ od Wzgórz Szymbarskich i Somonina, osiągnąć malowniczy przełom zwany często "Przełomem Babidolskim", "Przełomem Raduni" lub "Jarem Raduni". Woda płynie tu niezwykle wartko; liczne bystrza i leżące w korycie drzewa dodają temu miejscu dzikości, a kajakarzom adrenaliny.

Trzecia część szlaku jest dużo mniej atrakcyjna w stosunku do dwóch poprzednich, co sprawia, że większość spływów ma swój koniec w Żukowie. Radunia jest coraz bardziej uregulowana i płynie przez sztuczne jeziora zaporowe: Łapińskie, Kolbudy, Goszyn i Straszyńskie, napędzając turbiny 8 elektrowni wodnych. Długie przenoski czynią szlak uciążliwym, a rzeka na tym odcinku jest już mniej czysta.

 
ekajaki.pl youtube
ekajaki.pl Instagram