Stara puszcza, wiele godzin samotności, zabytkowe elektrownie wodne, jeziora zaporowe i urocze uzdrowisko – przed Wami atrakcje Słupi. Rzeka ta ma zaledwie trzy spławne dopływy, ale w powiązaniu ze starorzeczem – Starą Słupią, dają one aż kilka możliwości wyznaczenia trasy spływu, o zróżnicowanej trudności i walorach krajobrazowych. Słupię polecamy o każdej porze roku, ale jeśli lubicie zbierać grzyby zdecydujcie się na późne lato lub wczesną jesień, bo grzybów tutaj prawdziwa obfitość.
POŁOŻENIE SŁUPI:
Słupia rozciąga się na pojezierzach Wschodniopomorskim i Zachodniopomorskim. Przecina Pojezierze Kaszubskie, Pojezierze Bytowskie oraz Wysoczyznę Polanowską; przebiega po granicy Wysoczyzny Damnickiej i Równiny Słupskiej. Słupia bierze początek na wysokości 178 m n.p.m. z torfowisk na Pojezierzu Kaszubskim koło Sierakowskiej Huty. Ujście rzeki znajduje się w Ustce w Bałtyku. Spośród czterech większych dopływów, dostępne dla kajakarzy są Bytowa, Skotawa i Kamienica.
TRUDNOŚĆ SZLAKU I WARUNKI BIWAKOWANIA:
Szlak Słupi jest nieco uciążliwy, ale przeszkody są zazwyczaj łatwe do ominięcia, a przenoski sporadyczne i na krótkich dystansach. Dobrze jednak, aby choć jedna osoba z grupy miała większe doświadczenie kajakarskie. Ta rada dotyczy w szczególności górnego odcinka Słupi oraz Starej Słupi. Najlepsze na pokonanie tej trasy są kajaki jednoosobowe wyposażone w fartuchy. Odcinki środkowy i dolny są łatwe, bezpieczne i dostępne dla wszystkich – także dla rodzin z dziećmi.
Baza turystyczna jest słabo rozwinięta i skupia się w większych miejscowościach, poza którymi trudno wciąż znaleźć bar, czy nawet zwykły sklep. Szlak Słupi należy tym samym do mało uczęszczanych. Duża część spływu przebiega przez objęte ochroną leśne tereny Parku Krajobrazowego „Dolina Słupi”. Pamiętajcie, że w parku można biwakować jedynie w przygotowanych specjalnie dla kajakarzy sześciu przystaniach, które umożliwiają rozbicie namiotu i nocleg nad rzeką (Soszyca, Gołębia Góra nad jeziorem Głębokim, Gałęźna Mała, Krzynia i Leśny Dwór). Miejsca te stanowią doskonałą bazę wypadową do podziwiania walorów przyrodniczych parku krajobrazowego. Dzięki licznym ścieżkom edukacyjno-przyrodniczym zorganizowanym przez nadleśnictwa jest tutaj co oglądać.
OPIS SZLAKU SŁUPI:
Długość szlaku do spływu wynosi ponad 134 km - jest to dla kajakarzy 7 dni spokojnego spływu w przepięknej scenerii. Początek szlaku zaczyna się nad Jeziorem Gowidlińskim. Pierwszy etap - do Soszycy, należy do trudnych. Słupia przypomina tu rzekę górską: szybki prąd, duże spadki do 4 ‰, dno usłane kamieniami, liczne powalone drzewa, kamieniste progi… Brzegi porośnięte są przeważnie wierzbami i olchami - tutaj znajduje się słynna "rynna sulęczyńska". Mniej doświadczeni kajakarze powinni rozpoczynać spływ Słupią pomijając pierwszy odcinek od Jeziora Gowidlińskiego do Kajlandii (za rynną).
Etap z Sulęczyna do Gałęźni Małej nie bez powodu znajduje się w wykazie górskich szlaków kajakowych. Szczególnych wrażeń krajobrazowych dostarcza płynięcie Doliną Słupi. Napotkamy charakterystyczne dla tego rejonu licznie występujące jeziora lobeliowe porośnięte reliktową roślinnością.
Kolejną dużą atrakcją, która przyciąga na ten szlak kajakarzy, są hydrotechniczne zabytkowe budowle kilku elektrowni wodnych powstałych w latach 1898-1926 oraz związane z nimi sztolnie, kanały, zapory ziemne, jazy, odmulniki, syfony... Są to naprawdę wspaniałe obiekty , a do tego cały czas spełniające swoje funkcje. Za możliwość oglądania unikalnego w skali Europy systemu energetycznego rzecznych elektrowni wodnych zapłacimy niewiele – przenoskę.
Kolejną atrakcją Słupi jest możliwość zakończenia spływu wpłynięciem na Morze Bałtyckie z finałem na plaży w Ustce – tych, którzy mieli okazję płynąć kajakiem po morzu nie trzeba zachęcać do powtórzenia tego w Ustce.
Przepięknie usytułowane i zazwyczaj bezpłatne stanice kajakowe wynagradzają brak zorganizowanych pól namiotowych z pełną infrastrukturą turystyczną - tego na szlaku nie ma, ale uwierzcie, że może to być plusem.
SUGEROWANA TRASA:
Gowidlino - Sulęczyno -14 km
Sulęczyno – Bylina -14 km (przewózka kajaków do Soszycy 2km)
Soszyca - Jezioro Głębokie - 19 km (przewózka kajaków do Gałąźni Małej 8km)
Gałąźnia Mała - Leśny Dwór - 15 km
Leśny Dwór - Słupsk - 23km
Słupsk - Bydlino - 18 km
Bydlino – Ustka – 17 km
Pamiętajcie o dwóch ważnych przenoskach:
1. Bylina - Soszyca (2 km)
2. Jezioro Głębokie - Gałąźnia Mała (8 km)
NAJWAŻNIEJSZE ATRAKCJE:
Słynna Rynna Sulęczyńska
Budynek starego młyna w Parchowskim Młynie
Park Krajobrazowy „Dolina Słupi”
Najstarsza w Europie Elektrownia Struga (Soszyca) - produkująca prąd od 1925 roku !!
Elektrownia Gałąźnia Mała – największa na Słupi
Elektrownia Konradowo (Strzegomino)
Elektrownia Krzynia
Elektrownia Skarszów Dolny
Leśny Rezerwat Przyrody „Gołębia Góra”
Zamek Książąt Pomorskich w Słupsku
Młyn Zamkowy w Słupsku
Spichlerz Richtera z XIX w. w Słupsku
Ruiny wczesnośredniowiecznego grodziska z VIII-IX w. nad Kamienicą